Статті › Камбек і наступний матч
Яскравий камбек у попередньому матчі: чи переоцінює ринок команду в наступному?
Після яскравого камбека команду «мають» переоцінювати: перемога з відіграшем запам’ятовується краще за звичайну, і здається, що в команди є «характер». Ми перевірили це на 561 тисячі матчів. Після камбека команда справді виграє наступний матч частіше за середнє (40,0% проти 37,4%), але саме настільки, наскільки й мала б за коефіцієнтом закриття (40,3%). Різниця з ринком — −0,25 відсоткового пункту за похибки ±0,22. Переоцінювання, на якому можна побудувати стратегію, ми не знайшли.
Звідки береться ця ідея
Мозок оцінює ймовірність не за статистикою, а за тим, наскільки легко пригадати приклад. Яскраве, драматичне й недавнє спадає на думку швидше, тому здається частішим і значущішим. Камбек саме такий: команда програвала, потім забила ще раз — і стадіон вибухнув.
Звідси поширена думка: «після такої перемоги команда на підйомі, її не можна недооцінювати». І протилежна думка для тих, хто шукає перевагу: «тепер ринок і публіка її переоцінюють, отже коефіцієнт на неї завищений». Перевірмо другу частину, бо лише вона може бути підставою для ставки проти натовпу.
Що ми перевіряли
Із бази kfs.db взяли матчі з хвилинами голів і коефіцієнтами закриття на 1X2. Залишили ті, де відомі хвилини всіх голів: 561 492 матчі (47 449 відкинули через неповні дані про час або понад сім голів).
Для кожної команди впорядкували матчі за датою й узяли пари «матч → наступний матч цієї самої команди протягом 14 днів». Вийшло 879 020 пар.
Камбеком вважали перемогу, під час якої команда хоча б раз поступалася в рахунку. Таких перемог у вибірці — 50 982, тобто приблизно кожна сьома перемога (15,3%) була з відіграшем.
Далі аналізували наступний матч команди: як часто вона виграла й що передбачав коефіцієнт закриття. Коефіцієнт перерахували в імовірність без маржі букмекера. Якщо ринок переоцінює команду після камбека, фактична частота перемог має бути помітно нижчою за ймовірність за коефіцієнтом.
Результат 1. Після камбека команда сильніша за середню, але ринок це знає
| Що було в попередньому матчі | Пар | Виграла наступний матч | Очікування ринку | Різниця, в.п. |
|---|---|---|---|---|
| Будь-який матч (усі команди) | 879 020 | 37,43% | 37,41% | +0,02 |
| Звичайна перемога, без відставання в рахунку | 281 356 | 40,90% | 41,00% | −0,11 |
| Перемога-камбек | 50 982 | 40,03% | 40,28% | −0,25 |
| Камбек із відставанням у два голи або більше | 3 714 | 40,76% | 40,30% | +0,47 |
| Нічия, під час якої команда поступалася | 85 951 | 37,18% | 37,29% | −0,11 |
Після камбека команда виграє частіше за середнє: 40,0% проти 37,4%. Але це не «підйом духу»: будь-яка команда-переможець у середньому сильніша, а після звичайної перемоги виграє ще частіше (40,9%). Головне — останній стовпець: різниця з коефіцієнтом закриття перебуває в межах 0,5 відсоткового пункту. Стандартна похибка для камбеків — ±0,22, для глибоких камбеків — ±0,81. Ринок оцінює такі команди правильно, без «запасу».
Глибокий камбек (відставання у два голи або більше) — най«видовищніший» випадок. Він дає +0,47 в.п. до оцінки ринку за похибки ±0,81, тобто різниці немає. Таких матчів лише 3 714, на них нічого не побудуєш.
Результат 2. Що буде, якщо ставити навмання
Найнаочніша перевірка: ставка в одну одиницю на команду після камбека в наступному матчі за коефіцієнтом закриття.
| Група | Пар | Дохідність ставки на перемогу |
|---|---|---|
| Ставка на будь-яку команду | 879 020 | −8,60% |
| Після звичайної перемоги | 281 356 | −8,97% |
| Після камбека | 50 982 | −9,37% |
| Після глибокого камбека (2+) | 3 714 | −7,89% |
Будь-яка ставка навмання дає близько −8,6%: це маржа й особливості коефіцієнтів на перемогу. Після камбека результат лише на 0,8 в.п. гірший за середній, і ця різниця вкладається у випадковий шум (для такої вибірки похибка — близько 0,6 в.п.). Помітного переоцінювання немає: ринок уже врахував поправку на «яскравість» або вона надто мала, щоб її побачити.
Стабільність
| Зріз | Пар | Виграла наступний матч | Очікування ринку | Різниця, в.п. |
|---|---|---|---|---|
| Матчі 2019–2022 | 16 596 | 39,72% | 40,11% | −0,38 |
| Матчі 2023–2026 | 34 386 | 40,18% | 40,36% | −0,18 |
| Наступний матч протягом 7 днів | 37 057 | 39,83% | 40,34% | −0,51 |
У всіх випадках знак той самий (трохи нижче ринкового очікування), але величина не перевищує половини відсоткового пункту. Найпомітніший зріз — наступний матч протягом тижня (−0,51 за похибки ±0,25). Якщо ефект «яскравості» існує, він становить близько половини відсотка ймовірності: менше за маржу букмекера й значно менше за розкид між лігами. Для порівняння: звичайна маржа букмекера на 1X2 становить 5–7%.
Чого ми не знаємо
- Лише коефіцієнти закриття. На коефіцієнті відкриття, ще не усередненому ринком, ефект міг бути більшим. Таких коефіцієнтів у нас немає.
- Лише 1X2. Інші ринки (тотали, «обидві заб’ють») ми тут не перевіряли.
- Ліги не розділяли. В окремих лігах ефект міг бути як позитивним, так і негативним: за малої вибірки такі знахідки зазвичай виявляються шумом (див. аналіз «прибуткових» ліг).
- Камбек визначали лише за рахунком. Сам перебіг гри — володіння м’ячем, удари, червоні картки — не аналізували.
Що з цим робити
- Не плутайте яскравість із інформацією. Те, що перемога запам’яталася, не змінює ймовірність результату наступного матчу.
- Не шукайте «переоцінювання», якщо його не виміряли. За 50 тисячами камбеків ринок засвоїв урок краще за нас: переваги в цьому сигналі немає.
- Порівнюйте з коефіцієнтом, а не із середнім. Після камбека команда виграє частіше за середню, але порівнювати треба з прогнозом коефіцієнта.
- Вимагайте достатньої вибірки. «Після камбека програли тричі з чотирьох» — це чотири матчі. Потрібні тисячі.
Поширені запитання
Чи грає команда краще після камбека? Вона виграє частіше за середню (40,0% проти 37,4%), але саме настільки, наскільки й очікує коефіцієнт. Різниця з ринком — −0,25 в.п. за похибки ±0,22.
Чи переоцінює ринок команду після яскравої перемоги? За нашими даними за 2019–2026 роки — ні: різниця з коефіцієнтом закриття не перевищує 0,5 в.п. і стабільно не відрізняється від нуля.
Що таке евристика доступності? Схильність оцінювати ймовірність за тим, наскільки легко згадати приклад. Яскраві й недавні події здаються частішими, ніж є насправді.
Чи можна ставити проти команди після камбека? Наше вимірювання такого висновку не дає. Ставка на перемогу такої команди давала −9,4% проти середніх −8,6%: різниця в межах шуму, а звичайні втрати залишаються.
Як ви визначали камбек? Це перемога, під час якої команда хоча б раз поступалася в рахунку. Матчі з неповними даними про хвилини голів ми виключили.
Читайте також
- Камбек у футболі: як часто команди відіграються після пропущеного гола
- Регресія до середнього: чому команда, яка рве всіх на початку сезону, зазвичай здає
- Коефіцієнт закриття: чому його не переграти ні «стімерами», ні моделлю
- Гол у першому таймі й тотал 2,5: «прибуткові» ліги виявилися шумом
Жоден матеріал на цьому сайті не гарантує прибутку.
Порівняйте власну оцінку ймовірності з коефіцієнтом у калькуляторі EV: він покаже точку беззбитковості й середню дохідність на одиницю ставки.
