RUUK
B.O.S.B.O.S. SPORTS LAB

Статті › Коефіцієнт закриття

Коефіцієнт закриття: чому його не переграти ні «стімерами», ні моделлю

8 жовтня 2026 р. · B.O.S. Sports Lab · Коментарі

«Коефіцієнт закриття» — це ціна в останні хвилини перед матчем, коли вже враховано майже всю інформацію. На 100 584 матчах із 22 ліг ми перевірили два популярні способи його переграти: іти за «стімерами» (результатами, коефіцієнт на які різко знижується) і розраховувати власну модель. Результат однаковий: ставка після руху коефіцієнта дає близько −4%, а модель у кожному з одинадцяти сезонів поступається коефіцієнту закриття.

Графік: дохідність ставки за коефіцієнтом закриття й до закриття для груп результатів за рухом коефіцієнта
Рис. Дохідність ставки на результат за коефіцієнтом закриття та до закриття, 100 584 матчі, 22 ліги.

Вибірка й метод

  • Вибірка: 100 584 матчі з 22 ліг (301 752 результати 1X2)
  • Період: сезони 2012/13–2025/26
  • Дані: коефіцієнт до закриття та коефіцієнт закриття одного букмекера з найменшою маржею (дані football-data.co.uk, розрахунки наші)
  • Метод: дохідність ставок за обома коефіцієнтами; модель Діксона — Коулза, кожен матч оцінювали лише за попередніми даними (78 609 матчів)
  • Дата статті: 8 жовтня 2026

−4%

Що це означає. Ставка на результат після зниження коефіцієнта дає близько −4%: до закриття ринок уже врахував рух. Модель за відкритими даними поступалася коефіцієнту закриття у 11 сезонах із 11.

Чого ми не знаємо. Інформації, якої немає у відкритих даних (склади раніше за інших, травми, суми ставок), і того, як коефіцієнт змінювався протягом дня.

Що таке «коефіцієнт до закриття» й «закриття»

У даних football-data.co.uk є два знімки коефіцієнта одного букмекера з мінімальною маржею: коефіцієнт до закриття (за певний час до матчу) і коефіцієнт закриття (безпосередньо перед початком). У проміжку коефіцієнт на результат може змінитися через склад, новини й гроші досвідчених гравців. Якщо кеф знизився (наприклад, 2,20 → 2,00), гравці називають цей результат стімером; якщо зріс — дрифтером.

Ми взяли 100 584 матчі з 22 ліг (Англія, Німеччина, Італія, Іспанія, Франція, а також другі дивізіони, Шотландія, Нідерланди, Бельгія, Португалія, Туреччина, Греція) за сезони від 2012/13 до 2025/26. Це 301 752 результати «перемога господарів / нічия / перемога гостей».

Коефіцієнт закриття точніший

Що краще коефіцієнт прогнозує результати, то нижча логарифмічна похибка (log-loss, «менше — краще»):

  • до закриття: 1,0040;
  • під час закриття: 1,0009.

Маржа букмекера (сума ймовірностей, закладених у коефіцієнти, мінус 100%) також зменшилася: 3,34% до закриття й 3,01% під час закриття. Тобто перед матчем коефіцієнт стає водночас точнішим і «чеснішим».

Що дають стімери

Ми розподілили результати за тим, наскільки скоротився коефіцієнт між двома знімками, і порахували два показники: як завершилася б ставка за коефіцієнтом закриття (той, який бачите ви, коли помітили рух) і за коефіцієнтом до закриття (той, який отримав би гравець, що встиг до руху).

Група Результатів Виграло ROI за коефіцієнтом закриття ROI за коефіцієнтом до закриття
Усі результати 301 752 33,3% −4,0% −4,2%
Коефіцієнт знизився більш ніж на 5% 61 001 34,1% −4,4% +6,2%
Коефіцієнт знизився більш ніж на 10% 25 427 31,7% −4,7% +11,2%
Коефіцієнт знизився більш ніж на 20% 5 376 26,5% −4,2% +22,8%
Коефіцієнт зріс більш ніж на 10% (дрифтери) 35 179 24,3% −7,4% −20,9%

Дохідність ставки на результат за групами, %

ГрупаЗа коефіцієнтом закриттяЗа коефіцієнтом до закриття
Усі результати−4,0−4,2
Коефіцієнт знизився більш ніж на 5%−4,4+6,2
Коефіцієнт знизився більш ніж на 10%−4,7+11,2
Коефіцієнт знизився більш ніж на 20%−4,2+22,8
Коефіцієнт зріс більш ніж на 10%−7,4−20,9

Як читати таблицю:

  1. За коефіцієнтом закриття всі групи дають близько −4%. Це приблизно маржа (3%) плюс невеликий шум. Для групи «знизився більш ніж на 5%» похибка розрахунку — ±1,2 в.п., тобто прибутку немає. Результат однаковий у старіших сезонах (−4,3%) і новіших (−4,6%).
  2. Коефіцієнт до закриття на стімерів дає +6,2…+22,8%. Це винагорода тим, хто встиг до руху: у професійному середовищі вона називається CLV (closing line value). Але отримати її можна лише заздалегідь. Коли ви помічаєте, що кеф упав, ринок уже оновив коефіцієнт, і ставка за новою ціною дає ті самі −4%.
  3. Фактична частота збігається з імовірністю за коефіцієнтом закриття (різниця від −0,7 до +0,3 відсоткового пункту, у межах похибки вимірювання). Отже, до закриття ринок уже враховує все, що змістило коефіцієнт, зокрема ставки на стімери.

Дрифтери (коефіцієнт зріс) втрачають ще більше: −7,4% за зростання більш ніж на 10%, бо такі результати справді виграють рідше (24,3%).

Стійкість: періоди й ліги

Для стімерів із падінням понад 5%:

  • сезони 2012/13–2018/19: ROI за коефіцієнтом закриття −4,3% (30 267 ставок);
  • сезони 2019/20–2025/26: −4,6% (30 734);
  • топ-5 ліг: −5,7%; другі дивізіони: −4,2%; інші й нижчі ліги: −3,9%.

У жодному зрізі результат не переходить у плюс.

А якщо самостійно розраховувати модель

Ми побудували модель голів (розподіл Пуассона з поправкою Діксона — Коулза): окремо оцінювали силу атаки й захисту команд у кожній лізі, коригували на давність матчів і застосовували «ридж»-згладжування. Кожен матч прогнозували лише за попередніми матчами (walk-forward), не зазираючи в майбутнє. Загалом — 78 609 матчів.

Похибка моделі за лігами (log-loss):

Група Лише частота результатів Наша модель Коефіцієнт до закриття Коефіцієнт закриття
Усі 1,0745 1,0201 1,0016 0,9984
Топ-5 ліг 1,0710 0,9844 0,9654 0,9631
Другі дивізіони 1,0769 1,0595 1,0423 1,0394
Інші 1,0749 1,0156 0,9968 0,9928

Модель помітно краща за просту частоту, але гірша за коефіцієнт. У кожному сезоні від 2015/16 до 2025/26 різниця з коефіцієнтом закриття становить від +0,018 до +0,026 (додатне число означає, що модель гірша). Так само — у всіх 11 із 11 сезонів.

Модель не додає інформації, якої немає в коефіцієнті: якщо змішати її з коефіцієнтом у різних пропорціях, найкраща вага моделі буде близькою до нуля (навіть трохи від’ємною), а покращення log-loss на 0,0003 ± 0,0002 — це шум.

А що з грошима? Ми ставили всюди, де модель бачила «перевагу» (імовірність за моделлю × коефіцієнт − 1) вище порога:

Поріг переваги Ставок ROI за коефіцієнтом закриття
3% 87 225 −7,5% ± 1,2
5% 77 075 −7,7% ± 1,3
10% 56 556 −8,7% ± 1,6

Що більшою є «перевага» за моделлю, то гірший результат: «перевага» зазвичай означає помилку моделі, а не ринку. Серед 22 ліг із достатньою кількістю ставок жодна не показала прибутку.

Що з цього випливає

  1. Ціна після руху — це вже коефіцієнт закриття. Якщо ви бачите, що кеф упав, і ставите, то робите це за ціною, яку ринок уже скоригував. Очікування — близько −4%.
  2. Модель лише на відкритих даних не переможе ринок. Потрібна інформація, якої немає в коефіцієнті: склади раніше за інших, травми, закриті дані. Самих статистики матчів і турнірних таблиць недостатньо.
  3. Дивіться на CLV, а не на результат. Якщо ви регулярно берете коефіцієнт кращий за коефіцієнт закриття, це означає, що маєте інформацію. Якщо ні, імовірно, немає й переваги. Перевірити це можна в калькуляторі CLV.
  4. Рахуйте маржу. Якщо на найточнішому ринку маржа під час закриття близько 3%, то у звичайного букмекера вона вища: за нашими вимірюваннями на 2 302 live-сигналах медіана — 7,0%. Без інформаційної переваги таку маржу не подолати.

Поширені запитання

Що таке коефіцієнт закриття? Коефіцієнт на результат в останні хвилини перед матчем. Його вважають найточнішою оцінкою ймовірності, бо він уже враховує новини, склад і ставки всіх гравців.

Хто такі «стімери»? Це результати, коефіцієнт на які різко знизився між раннім і пізнім знімками. Якщо ставити після падіння, за нашими даними ROI становить −4,4% (за падіння більш ніж на 5%).

Чи можна переграти коефіцієнт закриття? Для цього потрібна інформація або швидкість, якої немає в ринку. За нашими даними, модель на відкритих даних і «гонитва за стімерами» цього не дають.

Що таке CLV? Різниця між коефіцієнтом, за яким ви зробили ставку, і коефіцієнтом закриття. Додатний CLV на дистанції свідчить, що ви бачите те, чого ринок поки не бачить.

Читайте також

Жоден матеріал на цьому сайті не гарантує прибутку.

Порівняйте свій коефіцієнт із коефіцієнтом закриття в калькуляторі CLV: введіть коефіцієнт ставки й коефіцієнт закриття.

Відео за темою

Ще перевірки на даних

Теми форуму за темою

CLV і ціна закриття