Статті › Гол у 1-му таймі й тотал 2,5
Гол у першому таймі й тотал 2,5: «прибуткові» ліги виявилися шумом
Гол у першому таймі забивають приблизно у 68% матчів, а тотал 2,5 «більше» проходить приблизно в кожному другому. Здається, це привід шукати закономірності. Ми взяли ціни закриття для 200 тисяч матчів із 126 ліг і перевірили три речі: чи чесна ціна, чи може проста модель знаходити в ній помилки та чи існують «прибуткові» ліги. Найповчальніший висновок стосується останнього: із ліг, що були в плюсі перші три роки, у наступні три в плюсі залишилися одиниці, а середній результат відібраних ліг упав із +5% до −8%.

Що ми вимірювали
Із бази XLBase (kfs.db) взяли матчі з цінами закриття на два ринки:
- гол у першому таймі (тотал «більше 0,5» за тайм): 200 237 матчів;
- тотал матчу «більше 2,5»: 201 124 матчі.
Лише великі ліги, від 1 500 матчів (126 ліг), період 2021–2026. Модель розраховувала очікувану кількість голів для кожної команди окремо в межах ліги, а прогноз для кожного матчу будувався лише за попередніми матчами (walk-forward, без підглядання в майбутнє). Та сама схема, що й у статті про лінію закриття.
Ціна чесна, маржа — ні
| Ринок | Матчів | Проходить фактично | Чесна ймовірність за ціною | Маржа букмекера (медіана) |
|---|---|---|---|---|
| Гол у першому таймі | 200 237 | 68,5% | 66,6% | 7,0% |
| Тотал 2,5 «більше» | 201 124 | 48,4% | 48,3% | 5,8% |
Для тоталу 2,5 ціна точна: 48,4% проти 48,3%. Для гола в першому таймі фактична частота трохи вища за «чесну» ціну (68,5% проти 66,6%), але це не «помилка ринку»: так працює розподіл маржі. Подивімося, що буде, якщо бездумно ставити на все за ціною закриття:
| Ринок | Сліпе «більше» | Сліпе «менше» |
|---|---|---|
| Гол у першому таймі | −3,4…−4,6% | −9,2…−15,7% |
| Тотал 2,5 | −3,7…−10,1% | −4,4…−10,3% |
(діапазон для десяти груп матчів — від найнижчих до найвищих імовірностей).
Видно, де букмекер приховує маржу. На гол у першому таймі ставка «більше» дає близько −4%, а «менше» — близько −12%: увесь «податок» припадає на менш імовірний бік. У тоталі 2,5 маржа розподілена порівну: і «більше», і «менше» в середньому дають близько −5…−6%. Тому «ставити навмання на гол у першому таймі» здається нешкідливим (−4%), хоча це теж збиток.
Модель проти ціни
Проста модель за лігою (Пуассона) не точніша за саму ціну:
| Ринок | Лише частота | Модель | Ціна букмекера |
|---|---|---|---|
| Гол у першому таймі | 0,6190 | 0,6190 | 0,6153 |
| Тотал 2,5 | 0,6808 | 0,6826 | 0,6709 |
(log-loss: менше — краще). Для тоталу 2,5 модель навіть гірша за «просту загальну середню частоту». Вона майже не додає інформації понад ціну: оптимальна вага моделі покращує log-loss на 0,00017 ± 0,00007 для гола в першому таймі та на 0,00004 ± 0,00004 для тоталу 2,5.
А якщо робити ставку там, де модель бачить «перевагу» над ціною (поріг 5%):
| Ринок | Ставок | ROI |
|---|---|---|
| Гол у першому таймі | 40 597 | −7,9% ± 1,2 |
| Тотал 2,5 | 91 061 | −5,1% ± 0,7 |
У перші три роки результат кращий (−7,0% і −4,4%), в останні — гірший (−9,0% і −5,9%).
«Прибуткові» ліги: найважливіша частина
Можна заперечити: «у середньому збиток, але, мабуть, є ліги, де модель працює». Ми перевірили саме це. Відібрали ліги за першою половиною періоду (2021–2023) і подивилися, що сталося з ними в другій половині (2024–2026).
Гол у першому таймі. Ліг із достатньою вибіркою — 83. У плюсі в першій половині були 22. Із них у плюсі в другій залишилися 4. Середній ROI цих 22 ліг: +5,3% у першій половині → −7,8% у другій. «Значущо прибуткових» (коли навіть нижня межа довірчого інтервалу вища за нуль) у першій половині — 0 з 83.
Тотал 2,5. Ліг — 121. У плюсі в першій половині були 24. Із них у плюсі в другій залишилися 3. Середній ROI: +3,5% → −6,2%. Значущо прибуткових — 0 зі 121.
Кореляція результату ліги між двома половинами: +0,16 для гола в першому таймі та −0,02 для тоталу 2,5. Нуль означає, що результат першої половини нічого не говорить про другу.
Лідери першої половини й те, що з ними сталося:
| Ліга (гол у 1-му таймі) | Перші 3 роки | Наступні 3 роки |
|---|---|---|
| Перу, Ліга 1 | +12,9% (289 ставок) | +9,4% (139) |
| Японія, вища ліга | +11,5% (262) | −5,6% (203) |
| Норвегія, друга ліга | +9,6% (157) | −17,7% (128) |
| Саудівська Аравія, вища ліга | +8,7% (191) | −13,7% (291) |
| Туреччина, друга ліга, біла група | +7,6% (224) | −18,8% (154) |
Чотири з п’яти лідерів стали збитковими, причому суттєво. Єдина ліга, що залишилася в плюсі (Перу), спирається на 139 ставок: цього замало, щоб відрізнити результат від удачі.
Ми повторили перевірку іншим способом: на всій базі (583 тисячі матчів із ціною, починаючи з 2018 року, включно зі слабшими лігами; перша половина — до кінця 2023 року, друга — від 2024 року), у кожній лізі сліпо ставлячи на «більше» для гола в першому таймі. Із 47 ліг, що були в плюсі в першій половині, у плюсі залишилися 5, а середній ROI змінився з +3,1% до −5,3%. Картина та сама.
Звідки беруться «прибуткові» ліги
Це звичайна математика відбору. Якщо взяти сотню ліг і у кожній підкидати «монету» з від’ємним очікуванням, частина випадково опиниться в плюсі. У першій половині ви оберете саме цих щасливчиків, а в другій їхня удача зникне й залишиться збиток. Це і є регресія до середнього, про яку ми писали окремо. Що більше ліг і що менше матчів у кожній, то більше таких хибних «знахідок».
Що з цим робити
- Діліть дані на дві частини. Відбирайте ідею на одній, а перевіряйте на іншій, якої не бачили під час відбору. Якщо вона розсипається, це був шум.
- Не довіряйте привабливому відсотку на малій вибірці. Ліга зі 150–300 ставками легко покаже +10% без жодної причини.
- Дивіться, де прихована маржа. Для гола в першому таймі вона лежить на «менше» (−12%), для тоталу 2,5 розподілена порівну (близько −5…−6%).
- Не чекайте, що проста модель знайде помилки ринку на таких ринках. Їх оцінюють дуже точно: модель краща за «середнє по лізі», але гірша за ціну.
- Перевіряйте за ціною закриття. Якщо ви берете ціну гіршу за ціну закриття, переваги у вас немає (CLV).
Поширені запитання
У якому відсотку матчів забивають гол у першому таймі? У нашій вибірці з 200 237 матчів (126 ліг) — 68,5%. За всією базою 2018–2026 років із нижчими лігами — близько 70%.
Як часто проходить тотал більше 2,5? У великих лігах у 2021–2026 роках — 48,4% (чесна ціна — 48,3%). За всією базою з нижчими лігами — близько 51,7%.
Чи є ліги, де можна постійно грати на тотал? За нашими даними, стійких «прибуткових» ліг немає: зі 121 ліги на тоталі 2,5 у плюсі в обох періодах залишилися 3, а середній результат відібраних ліг упав із +3,5% до −6,2%.
Чи варто ставити на гол у першому таймі? Сліпа ставка на «більше» дає близько −4% (маржа букмекера — 7,0%), на «менше» — близько −12%. Переваги без інформації, якої немає в ціні, немає.
Читайте також
- Лінія закриття: чому її не обіграти ні «стімерами», ні моделлю
- Регресія до середнього: чому команда, яка громить усіх на початку сезону, зазвичай здає
- Беззбитковий коефіцієнт: скільки разів має виграти ставка, щоб ви не були в мінусі
- Ставки на кутові: чому прохідність 86% не гарантує прибутку
Ніщо на цьому сайті не є гарантією прибутку.
Порахуйте беззбитковий коефіцієнт для своєї ідеї в Odds Converter та порівняйте його з реальною ціною.
